menu
×

اجرای اسکلت فلزی ساختمان

4.8/5 - (5 امتیاز)

اسکلت فلزی (فولادی) Steel Structure به سازه‌ ای گفته می ‌گوییم که وظیفه تحمل بار و انتقال آن ها را بر عهده دارد. اتصالات مورد استفاده در اسکلت ‌های فلزی ساختمان از نوع جوش و یا پیچ و مهره است. ساختمان‌ هایی که دارای اسکلت فولادی هستند متشکل از ستون ‌های عمودی و تیر‌ های افقی می‌ باشند. این ستون‌ ها و تیرها را به شکل شبکه‌ های مستطیلی و بر اساس استاندارهای مشخص به یکدیگر متصل میکنیم. در ادامه به بررسی مراحل اجرای اسکلت ساختمان می پردازیم.


خدمات اجرای اسکلت ساختمان

مجموعه آرت نوو مجری انواع اسکلت های ساختمان با بیش از ۷ سال تجربه است. جهت استعلام قیمت و دریافت اطلاعات بیشتر برای خدمات اجرایی می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ارتباط با آرت نوو
تماس با ما ۶۱۹۸۶۸۲ ۰۹۱۲

تاریخچه اسکلت فولادی

در ابتدا برای ساخت اسکلت‌ های فلزی از فلز چدن استفاده می‌ کردند. پس از گذشت مدتی کوتاه آهن کم کربن و یا آهن چکش‌ خوار جایگزین چدن شد. از اوایل قرن بیستم استفاده از فولاد به عنوان مصالح ساختمانی رواج یافت. در این هنگام جنگ جهانی دوم نیز بسیار گسترده شد.

ساخت و اجرای اسکلت ساختمان

پس از پایان جنگ جهانی دوم ساخت و تولید فولاد نسبت به قبل راحت ‌تر شده بود و قیمت آن نیز کاهش چشمگیری داشت. این مسائل موجب شد که بسیاری از طراحان برای ساخت ساختمان‌ های خود از اسکلت‌ های فلزی استفاده کنند. امروزه برای اجرای اسکلت ‌های فلزی از فولاد استفاده می ‌شود که علاوه بر مزیت ‌های زیادی که دارد، امکان ساخت سازه‌ های گوناگون با طرح ‌ها و اشکال متفاوت را نیز برای افراد فراهم می ‌کند.

نوع دیگر اسکلت ساختمان، اسکلت های بتنی هستند. که در اینجا به بررسی مزایا و معایب آن پرداخته ایم.

انواع اسکلت ساختمان از نظر اتصال

همان گونه که بیان کردیم اسکلت‌ ‌های فلزی از ستون ‌های عمودی و تیر های افقی تشکیل شده ‌اند. این ستون ها از طریق اتصالات مختلف به یکدیگر وصل می ‌شوند.

در واقع تفاوت این سازه ‌ها در نوع اتصال آن ها می‌ باشد. که به دو گروه اسکلت فلزی پیچ و مهره ای و اسکلت فلزی جوشی تقسیم می‌ شوند.

اسکلت پیچ و مهره ای

در اسکلت ‌های فلزی پیچ و مهره ‌ای ابتدا تمامی اجزا در کارگاه ‌ها تولید می شوند. سپس به وسیله کامیون و یا تریلی به محل مورد نظر منتقل می ‌شوند.
در آن محل تمامی تیر ها و ستون‌ ها به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل خواهند شد و ساختمان ابتدایی سازه تشکیل می ‌گردد.

اسکلت پیچ و مهره ای

با توجه به این که اسکلت های فلزی پیچ و مهره ‌ای در کارخانه و با استفاده از ابزار های دقیق تولید می ‌شوند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. تولید کنندگان در ساخت این اسکلت ‌ها تمامی استاندارد های لازم را رعایت می ‌کنند.
سرعت نصب و اجرای این اسکلت بالا بوده و به دلیل نوع اتصالی که دارد از مقاومت و استحکام فوق العاده ‌ای برخوردار می باشد.

می ‌توان گفت که میزان محبوبیت اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای نسبت به اسکلت ‌های جوشی بیشتر است.

اسکلت جوشکاری شده (جوشی)

در اسکلت فلزی جوشکاری شده تمامی مراحل کار را در همان محل ساخت پروژه انجام می ‌دهیم. در این روش تمامی تیر ها و ستون ‌ها برش داده و سپس از طریق جوش به یکدیگر متصل می کنیم.

یکی از موارد بسیار مهم در ساخت اسکلت فلزی جوشکاری شده بهره مندی از جوشکار های متبحر و با تجربه می ‌باشد.

اگر عملیات جوشکاری به طرز صحیحی انجام نشود در شرایط آب و هوایی مختلف مانند وجود رطوبت و یا گرمای زیاد احتمال جدا شدن تیر ها و ستون ‌ها از یکدیگر وجود خواهد داشت. که در نهایت این امر منجر به ریزش کل ساختمان می ‌شود. معمولاً از اسکلت‌ های فلزی جوشی برای ساخت ساختمان ‌های کوچک با متراژ های پایین و نقشه های ساده استفاده می ‌کنند. اما اسکلت ‌های پیچ و مهره ‌ای برای ساختمان ‌های بزرگ کاربرد دارند.

اسکلت فلزی ساختمان جوشی

مزایای اسکلت فلزی

  • اسکلت ‌های فلزی از مزایای زیادی برخوردار هستند که شامل موارد زیر می‌ شود.
  • وزن اسکلت فلزی نسبت به اسکلت بتنی خیلی پایین ‌تر است. در ساختمان ‌های بزرگ سبب کاهش هزینه و بار وارد شده به ساختمان می شود.
  • فضای اشغال شده توسط اسکلت فلزی نسبت به بتنی کمتر است.
  • سرعت اجرای پروژه از طریق اسکلت فلزی بالا بوده و مدت زمان ساخت و ساز را کاهش می ‌دهد.
  • از آن جایی که این اسکلت پایداری بالایی دارد، از طول عمر بیشتری برخوردار بوده و به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز خواهد داشت.
  • اجرای این اسکلت به هزینه کمتر نیاز داشته و به همین دلیل می ‌توان گفت که مقرون به صرفه تر است.
  • قطعات اسکلت‌ های فلزی در اندازه‌ های گوناگون و برای تحمل هر نوع فشاری قابل اجرا و تهیه هستند.
  • با توجه به این که قطعات اسکلت فلزی در کارخانه ‌تولید می شود، میزان پرتی مصالح آن نسبت به اسکلت بتنی کمتر خواهد بود.
  • مواد مورد استفاده در ساخت این گونه اسکلت از نوع بازیافتی می باشد و به همین دلیل به محیط زیست آسیب کمتری را وارد می کنند.
  • قابلیت برطرف کردن نواقص و عیوب بدون از بین بردن مصالح و تخریب آن ها.

معایب اسکلت فلزی چیست؟

اگر چه اسکلت های فلزی مزایای زیادی دارند اما دارای معایبی نیز هستند که عبارتند از:

از آن جایی که فلزات رسانای حرارت و گرما هستند، در هنگام ساخت برای جلوگیری از خطرات احتمالی باید تدابیری اندیشیده شود.
در صورتی که قطعات دارای عیب و نقص باشند، باید مرجوع و جایگزین شوند. به دلیل زمان بر بودن‌ این فرآیند ممکن است اجرای پروژه متوقف شود.
استفاده از اسکلت فلزی ‌جوشی، نیاز به جوشکاران متخصص را ضروری ‌می کند.
در برخی موارد برای اجرای این اسکلت به هزینه بالایی نیاز می باشد.
امروزه استفاده از اسکلت فلزی با توجه به مزایایی زیادی که نسبت به سایر اسکلت ها دارد گستردگی بیشتری ‌خواهد داشت. به توجه به ویژگی های منحصر به فرد اسکلت های فلزی مهندسین طراح بیشتر از گذشته از آن ها استفاده می کنند.


آرت نوو

چنانچه نیاز به مشاوره و استعلام قیمت اجرای اسکلت فلزی دارید با ما تماس بگیرید. مجموعه آرت نوو مجری انواع پروژه های ساختمانی، ساخت و اجرای سوله و طراح و سازنده انواع ویلا می باشد.

ارتباط با آرت نوو
تماس با ما ۶۱۹۸۶۸۲ ۰۹۱۲

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *