menu
×

سبک معماری کلاسیک

4.9/5 - (10 امتیاز)

بسیاری از بزرگان معماری جهان معماری کلاسیک را مادر معماری جهان میدانند. سبک کلاسیک معماری ریشه در روم و یونان باستان دارد. این سبک در قرن پنجم قبل از میلاد مسیح و در یونان و قرن سوم بعد از میلاد مسیح در روم به کار گرفته شد. و طی سال ها و قرن های اخیر چندین بار احیاء شده است.

 

ویژگی های معماری Classic

معماری کلاسیک از مفاهیمی مثل: سر زندگی, فروتنی و هوش برخوردار است. این مفاهیم به تعریف هر بخش از سبک های معماری کلاسیک کمک می کند. این سبک با تقارن, ستون ها, پنجره های مستطیل شکل و سنگ مرمر مشخص میشود. این سبک از معماری به گونه ای موفق و محبوب عملکرده است که بر رو معماری های پس از خود نیز تاثیر گذاشته است. در یک مفهوم گسترده معماری کلاسیک میتواند تمامی سبک هایی را که از یونانیان و رومیان باستان گرفته شده در بر بگیرد.

معروف ترین سازه های معماری کلاسیک معابد سنگی بزرگ هستند که بر اساس تقارن و نظم ساخته شده اند.

ویژگی های اصلی معماری کلاسیک در طراحی نما

تقارن و تناسب: نمای ساختمان های کلاسیک معمولا به صورت متقارن هستند و در نمای ساختمان از ستون ها و پنجره های بلند و کنده کاری ها و سنگ تراشی ها در نما و ستون ها استفاده شده است. همچنین تعداد و فاصله بین هر یک از این عناصر و المان ها به صورت یکنواخت و مساوی است.

نظم و سبک ستون ها: در طراحی ستون ها این سبک میتوان به نظم و سبک ستون ها اشاره کرد که به فرم های یونیک,دوریک یا کرنتین ساخته شده اند.

ایوان جلویی ساختمان همرا با آذین بالای درب: در طراحی پلان سبک کلاسیک ایوان جلویی مرتفع همراه با آذین بالای درب مشاهده میشود. طراحی محوطه به گونه ای است که ساختمان اصلی بالاتر از کف محوطه است و به وسیله پله به هم متصل میشوند. درب ساختمان هم معمولا قسمت مرکزی و وسط ساختمان است.

متریال ها مقاوم و آنتیک: یکی از دیگر از خصوصیات این سبک استفاده از متریال ها خاص و مقاوم مانند: مرمر, آجر, بتن, سنگ های آنتیک و کوارتز هستند.

پنجره های مستطیل شکل: از دیگر اصول این سبک می توان به پنجره های مستطیلی چند جداره با ارتفاع بلند با لبه های منظم که به صورت متقارن اجرا می شود اشاره کرد که البته هدف از اجرای اینگونه پنجره ها نورگیری نیست.

موتیف های طراحی: با توجه به شاخص های طراحی این سبک می توان به طراحی های لبه دار و دندانه ای, سقف های شیبدار, لبه های تزئینی در پشت بام, بخش های تزئینی و خاص اطراف درب ورودی و الگو های شکسته اشاره کرد.

تاریخچه معماری کلاسیک

هر سبک معماری نشانه های خاص خود را در طراحی دارد که نشان دهنده و معرف آن سبک به شمار می آیند که با توجه به آنها میتوان سبک معماری ساختمان را تشخیص داد.

ارتباط با آرت نوو
تماس با ما ۶۱۹۸۶۸۲ ۰۹۱۲

نشانه های سبک معماری کلاسیک عبارتند از:

 • ساختمان های وسیع و بزرگ
 • استفاده از طرح های گرد گوشه و خمیده در طراحی المان ها و حجم های اصلی ساختمان
 • کنگره دار بودن ستون ها و جداره ها
 • کنده کاری های دستی در ستون ها و جداره ها
 • الحاق متعلقات زینتی به ساختمان
 • القای حس شکوه و عظمت در هنگام دیدن ساختمان به بیننده

طراحی ستون های این سبک:

ستون در سبک معماری کلاسیک نقش ویژه ای دارند حتی در طبقه بندی معماری ساختمان ها فرم و شیوه ساخت و تزئین ستون ها را مورد بررسی قرار می دهند.

طراحی دوریک (Doric):

ستون های دوریک پایه ندارند و کنده کار و حفاری و جزئیات روی آنها بسیار کم است. بخش های بالایی ستون های دوریک به نام Frieze که باند بالای فضای ستون هاست و در این نوع طراحی ,Triglyphs تزئین شده که خط و شیار های عمودی سه تایی است. از دیگر ویژگی های ستون ها دوریک در این سبک می توان به متوپ ها (Metopes) اشاره کرد که یک فضای مربعی شکل کوچک برای المان های تزئینی است.

طراحی یونیک (Lonic):

ستون های سبک یونیک ستون هایی باریک و بسیار بلند که پایه آنها دایره ای و اسپیرال شکل شناخته شده است. بخش اسپیرال و مارپیچ مانند در بالای ستون ها دیده می شوند.

طراحی کرینتین (Corinthian):

ستون های کرینتین تزئینات خاصی در بالاترین بخش خود دارد که شبیه به زنگوله بوده و حفاری و کنده کاری های آن شباهت زیادی به برگ ها و دیگر المان های طبیعی داشته است.

طراحی کامپوزیت (Composite):

در سبک معماری کلاسیک, ستون های کامپوزیت ویژگی های ترکیبی از بخش های پیچشی ستون های یونیک و تزئینات بالاترین بخش ستون های کرنتین را دارند.

طراحی توسکانی (Tuscan):

طراحی توسکانی ساده و بدون تزئینات هستند. و حتی بخشهای Frieze هم تزئین و هم کنده کاری ندارند.

طراحی ستون ها در معماری کلاسیک

 

نمونه ساختمان های معروف سبک کلاسیک :

معبد ارکتیون (Erechtheion):

این معبد متعلق به یونان باستان در آکروپولیس آتن بین سال های 406 تا 421 قبل از میلاد ساخته شده است. اصلی ترین ویژگی این بنا شیوه ی ایوانی و ستون های (زن پیکر) یا همان (کاریاتید) در بخش جنوبی این بنا است.

معبد ارکتیون

معبد زئوس (Zeus):

این بنا از معابد باستانی یونان است که در مرکز شهر آتن قرار دارد که در بین سال های 456 تا 470 پیش از میلاد توسط یک معمار بومی ساخته شده است. این بنا شش گوش با سنگ های آهکی بزرگ و ستون های تو پر و بزرگ به سبک کرنتین ساخته شده است.

معبد زئوس

معبد پانتئون (Pantheon):

پانتئون از معبدهای قدیمی روم باستان بوده و امروزه کلیسای کاتولیک در روم ایتالیا است. این معبد یکی از بزرگترین گنبد های جهان و جزو شگفتی های معماری به حساب می آید. این بنا حدودا در سال 125 میلادی ساخته شده پانتئون معبدی گرد و گنبد دار است. در جلوی این بنا رواقی مستطیلی با ستون هایی به سبک کرنتین است.

معبد پانتئون

معبد پارتنون (Parthenon):

این بنا در آکروپولیس آتن در قرن پنجم قبل از میلاد توسط مردم شهر آتن ساخته شده است که پرستشگاه یکی از الهه های یونان به نام آتنا (الهه عقل و خرد و جنگ) است. این معبد جزو مهمترین بناهای باقی مانده از یونان باستان می باشد که نقطه اوجی در طراحی ستون ها به سبک دوریک می باشد. این بنا دور ستون است که در ایوان جنوبی این بنا از 8 ستون و در طول آن از 17 ستون استفاده شده و به عمد در این بنا از نسبت طلایی پیروی نشده است.

معبد پارتنون

نظریه پردازان معماری پنج شیوه معماری را به رسمیت شناخته اند که ریشه در یونان باستان دارد که بعد ها توسط رومیان مورد تغییر و استفاده قرار گرفتند.هریک از این سبک ها سرستون مخصوص به خود را دارد.

پنج شیوه معماری کلاسیک به ترتیب ظرافت و جزئیات در حکاکی ها:

 • توسکانی (رومی)
 • دوریسی (یونانی و رومی)
 • ایونی (یونانی و رومی)
 • کورینتی (یونانی و رومی)
 • شیوه آمیخته (رومی)

تاریخچه معماری کلاسیک

سبک کلاسیک برای اولین بار در قرن پنجم قبل از میلاد مسیح در یونان و قرن سوم بعد از میلاد مسیح در روم به کار گرفته شده در طول زمان احیاء شده است. برای مثال در طی دوران رنسانس ایتالیا، معروف ترین معماران جهان سعی کردند این سبک را از نو احیا کرده و در ساختمان سازی ها و ویلا سازی ها به کار برده. در ساخت بنا های یونانیان سقف های مسطح با ستون های عمودی و بلند بوده ولی رومی ها با کاهش دادن ستون ها و اضافه کردن آرگ فضای داخلی را بزرگتر کردند.

با گذشت قرن ها در ایتالیا تغییراتی صورت گرفت که باعث شروع دوباره معماری یونان باستان شد تا از نو جهانیان را با ویژگی های این سبک شگفت زده کند. در این سال ها به معماری سبک کلاسیک احیای یونان می گفتند که بروی تناسب و یکپارچگی ساختاری در معماری تمرکز داشت.

توجه به ستون ها

این سبک به ستون ها در نما معروف است علاوه بر اینکه ستونها نقش اصلی را در نما ایفا میکنند نقش دیگر آنها تحمل وزن سقف است. ستون ها در نما علاوه بر جنبه تزئینی در بلند تر دیده شدن ساختمان ها نیز تاثیر داشته اند.

از رایج ترین سبک در معماری کلاسیک می توان به سبک نئوکلاسیک اشاره داشت که در پاسخ به معماری باروک ایجاد شده است و اساس و پایه اصلی آن بر ویژگی طراحی سبک کلاسیک روم باستان است. این سبک اولین بار در اروپا در قرن 18 پدیدار شد و اکنون نیز در واشنگتن آمریکا الهام بخش بسیار از ساختمان های بزرگ است.

Marcus vitruvius

معمار معروف روم به نام Marcus vitruvius با بیان این امر که تمامی ساختمان ها و بناها باید استحکام و قدرت، کارایی و کاربرد پذیری و زیبایی قابل وصفی داشته باشند، پایه ها و اصول اصلی و اساسی سبک کلاسیک ساختمان را بنا نهاد. این اصول با طراحی های دوره یونان و روم تلفیق شدند و معتقد بودند که هر معماری باید بر پایه منطق و نظم همراه با تقارن و تناسب کامل باشد. به همین جهت در طی قرن های متمادی از یونان باستان گرفته تا عصر مدرن امروزی, که سبک کلاسیک دست خوش فراز و نشیب های زیادی در جهت احیاء بوده همچنان مورد توجه معماران زیادی در سراسر دنیا بوده است.

شیوه معماری کلاسیک در طراحی داخلی

طراحی کلاسیک برگرفته از طراحی یونان و روم است. اساس این طراحی در نظم, تعادل و هماهنگی بنا شده و سعی میشود که این سبک از طراحی از هیچ عنصر یا المان مدرن استفاده نشود. در اصل طراحی این سبک ریشه در سنت ها و یادآور بنا های قدیمی است. برای متمایز کردن طراحی کلاسیک از دیگر سبک ها نقاط کانونی برای این طراحی در نظر گرفته میشود. که در طراحی به یک عنصر شاخص اشاره دارد مانند یک شومینه بزرگ, راه پله چشمگیر و یا یک میز بزرگ که نقطه عطف در طراحی کلاسیک به شمار می آیند. هنگامی که نقطه کانونی انتخاب شد بقیه عناصر حول آن قرار می گیرند تا ظاهر نقطه کانونی را بهتر نشان دهند.

طراحی کلاسیک بر ایجاد حس تقارن تاکید داشته است به گونه ای که اگر اتاقی با طراحی کلاسیک را از وسط برش بدهیم یک طرف آن منعکس کننده قسمت دیگر آن باشد. در این سبک طراحی همه چیز از نورپردازی تا نحوه نصب و قرارگیری تابلو بر روی دیوار ها باید بی عیب و نقص باشند. رنگ هایی که در طراحی کلاسیک استفاده میشود الهام گرفته شده از طبیعت است.

طراحی داخلی سبک کلاسیک

طراحی معماری داخلی به سبک کلاسیک :

رنگ ها:

رنگ ها در سبک کلاسیک از اهمیت بالای برخوردارند و سعی میشود از رنگ های گرم و نرم مانند زرد, کرم, زیتونی, خاکستری و… استفاده میشود. از این رو در طراحی سبک کلاسیک از رنگ های خنثی به خصوص سفید و سیاه استفاده نمی شود.

رنگ های استفاده شده در این سبک باید حس لاکچری و لوکس بود را منتقل کند.

دیوار ها:

در طراحی دیوار ها در سبک کلاسیک از عکس ها، آینه، قاب های چوبی برای تابلو های نقاشی و کاغذ دیواری های باکیفیت با طرح ها و تزئینات مختلف استفاده میشود.

کف و سقف:

در طراحی داخلی کلاسیک بر ساختار اصلی بنا نیز تاکید دارد. قاب گیری و کنده کاری های زیاد و با متریال گچی مثل سقف کاذب ساخته شده اند. در مواردی نیز سقف ها رو با پلاستر و فوم تزیین میکنند. پوشش کف نیز اغلب از چوب های گران قیمت و مرغوب ساخته شده است.

مبلمان:

یکی از المان های مهم در تمامی سبک های دکوراسیون داخلی مبلمان هستند. در سبک کلاسیک از مبلمان های چوبی با کنده کاری در قسمتهای پایه و دسته ها شناخته میشود.

پذیرای یا نشیمن:

پذیرایی یا نشیمن بخشی است که در آن فضا دورهمی های رسمی و دوستانه برگزار میشود و در سبک معماری کلاسیک بسیار مورد توجه است. در این بخش از ویترین های کلاسیک و تزئینات دیوار و سقف و کف و لوسترهای کریستالی (برنز، طلا یا مس) استفاده می شود.

آشپزخانه:

در طراحی کلاسیک آشپزخانه با کابینت های چوبی یا ممبران ساخته شده و تنوع رنگ در آن بالا است. جنس چوبی کابنت ها عموما از جنس گردو و بلوط و با حکاکی و کنده کاری های بسیار بر روی بدنه و پایه هستند. میز و صندلی های ناهار خوری نیز میتوانند با همین مشخصات باشند.

اتاق خواب ها:

در سبک کلاسیک اتاق خواب ها با را تخت هایی که تاج های بلند و پر تزیین با کنده کاری های زیاد هستند شناخته میشوند. میز آرایش و پاتختی های و کمد لباس ها نیز از حکاکی ها و تزیینات مختلف برخوردارند. رو تختی ها از رنگ های و طرح های درخشان و با زرق و برق طلایی و یا نقره ای هستند و پرده ها نیز باید حتما والان دار و با کتیبه های کار شده باشند.

حمام و سرویس ها بهداشتی:

حمام و سرویس ها در معماری کلاسیک با روشویی های کنسول دار با رنگ های سفید، قهوه ای، طلایی و مشکی مناسب این سبک می دانند. آینه های استفاده شده در این فضا ها دارای قاب های طلایی و یا چوبی به فرم های دایره و مربع میباشند. شیر آلات نیز با رنگ طلایی و یا نقره ای انتخاب می شوند و تمامی کاشی ها آنتیک هستند.

مزایای معماری داخلی کلاسیک

 • هرگز از مد نمی افتد و همیشه جذاب و با وقار باقی می ماند.
 • سبک کلاسیک نشان دهنده لوکس و ثروتمندی کاربر است.
 • مبلمان در این سبک از چوب بوده به بسیار با دوام و مستحکم است.
 • به دلیل رنگ های به کار رفته در این سبک موجب آرامش بخشی به فضا است و نیاز به تغییر دائم دکوراسیون وجود ندارد.

معایب معماری داخلی کلاسیک

 • طراحی سبک کلاسیک نسبت به بقیه سبک ها ممکن است گرانتر و پر هزینه تر باشد.
 • کسانی که علاقه زیادی به تغییر در فضا دارند سبک کلاسیک از این انعطاف در تغییرات داخلی برخوردار نمی باشد.
 • امکان استفاده از رنگ های متنوع در این سبک وجود ندارد زیرا این سبک مستلزم استفاده از رنگ های خالص و گرم است.
 • المان ها در این سبک نیاز به نگهداری و مراقبت دارند که این امر بسیار وقت گیر و پرهزینه است.
ارتباط با آرت نوو
تماس با ما ۶۱۹۸۶۸۲ ۰۹۱۲

کاربرد سبک کلاسیک در ایران

در ایران شاهد ترند شدن استفاده از نمای رومی و تلفیق آن با سبک کلاسیک در ساختمان های مسکونی، تجاری و ویلایی هستیم. این سبک طراحی نما همانطور که از نام آن مشخص است، ریشه در روم باستان دارد و به نوعی زیر مجموعه معماری کلاسیک می باشد.

2 دیدگاه در “سبک معماری کلاسیک
 • 18 شهریور, 1402 at 10:21
  Permalink

  ساختمان های که در این سبک طراحی شدند واقعا بی نظیر هستند اما اینکه این سبک در طراحی نما در ایران اینقدر ترند شده اصلا اتفاق خوبی نیست به نظرم

  Reply
 • 18 شهریور, 1402 at 15:16
  Permalink

  درود بر شما و خسته نباشید ، سایتتون بی نظیره

  Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *